This site has been retired. For up to date information, see handbook.gnome.org or gitlab.gnome.org.


[Home] [TitleIndex] [WordIndex

Jak mohu pomoci

Pomoc méně zkušeným uživatelům

Mnoho uživatelů se potýká s problémy, které jste možná právě vy již dávno vyřešili. Podělte se o své znalosti a pomozte začínajícím uživatelům. Ovládáte-li angličtinu, můžete přispívat svými radami do oficiálních diskuzních fór GNOME Support Forums, nebo se zapojte k odběru e-mailové konference Gnome. Pokud angličtina není vaší doménou, můžete se ve volném čase snažit odpovídat ve svém oblíbeném diskuzním fóru na českém Internetu. Jste-li uživateli IRC, navštivte informační wiki stránku se seznamem kanálů nebo stránku uživatelských skupin, kde si můžete vybrat komunitu hovořící vaším jazykem.

Lokalizace do češtiny

Ovládáte-li nějaký cizí jazyk a pokud si troufáte pomoci s lokalizací aplikací nebo dokumentace, vaše pomoc je vítána. Pokud narazíte na nějaký program, který dosud není lokalizován, můžete se postarat o jeho lokalizaci právě vy. Přihlaste se do e-mailové konference <gnome-cs-list AT SPAMFREE gnome DOT org> a/nebo k odběru konference <gnome-i18n AT SPAMFREE gnome DOT org>. Na IRC můžete navštívit kanál #i18n, kde naleznete členy lokalizačního týmu, kteří jistě rádi zodpoví vaše dotazy. K práci na lokalizaci není v zásadě potřeba speciálních nástrojů, i když existují (například Poedit), plně dostačuje i textový editor (například gEdit, který má podporu zvýrazňování syntaxe zdrojových lokalizačních souborů). Další informace naleznete také na stránce GNOME v češtině.

Hlášení chyb a opravy

Žádný program není dokonalý a proto, čas od času, pravděpodobně narazíte na nějakou chybu. Pokud budete nalezené chyby hlásit, přispějete k jejich rychlejší opravě. Pokud máte chuť a schopnosti, můžete samozřejmě aktivně přispět k opravám. Chyby v aplikacích GNOME lze hlásit prostřednictvím nástroje Gnome Bugzilla. Se sestavením hlášení o chybě vám pomůže program Bug-Buddy, který, je-li v systému nainstalován, sbírá informace o haváriích programů a sestavuje report. Informace o tom, jak získat pokročilé výpisy chyb, naleznete ve wiki článku GettingTraces.

Spolupráce a přispívání k vývoji aplikací

Chcete-li přispívat k vývoji programů a součástí prostředí GNOME, dobrou výchozí stránkou pro vás bude Developer's Home Page a wiki článek Developer Guides. Detailní informace vám také ochotně sdělí vývojáři, kteří se pohybují na síti IRC GNOME - irc.gnome.org. Vhodným výchozím kanálem pro vás bude #gnome nebo #gtk+.

Finanční příspěvek

Nadaci a projekt GNOME můžete podpořit nejen svým časem a znalostmi, ale také finančně. Můžete se stát příležitostnými nebo pravidelnými sponzory projektu a souvisejících událostí, například konferencí, nebo členy Nadace GNOME. Výchozím bodem se základními informacemi pro vás bude stránka Become a Friend of GNOME a Membership for the GNOME Foundation. Příspěvek GNOME můžete zaslat také online prostřednictvím systému PayPal.


2024-10-23 11:02